Projektant

Możesz być cool mając ciepłe nogi! Ze swoim nowoczesnym wzornictwem, JAN KATH (urodzony w 1972 r.) tworzy nową perspektywę rozwoju w dziedzinie projektowania dywanów. Ze śmiałym podejściem w swojej pracy, Kath, pochodzący z Bochum, łączy klasyczne elementy orientalnych dywanów z nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwem.

Świadomie zrywa z tradycyjnymi sposobami widzenia i odrzuca surowe zasady klasycznych kompozycji. Choć całe pokolenia zwinęły perski dywany swoich babci po i usunęły je z salonu, projekty Katha dały im teraz szanse na “powrót na podłogę”.

Nikt nie czuje się bardzo komfortowo w klinicznie czysto urządzonych apartamentach z wypolerowanych betonową podłogą.

Kath wyjaśnia:

„Nasze dywany są ekologiczną kropką nad ‘i’, wyspą komfortu z mocą uzdrawiania w chłodnych wnętrzach – bez niszczenia ogólnego styl.

Z jego interpretacją współczesnych dywanów, Kath stworzył niepowtarzalny rodzaj podpisu, definiując swój własny styl i jest dzisiaj jednym z najważniejszych projektantów dywanów na arenie międzynarodowej. Jego projekty zdobyły wiele prestiżowych nagród, w tym nagrody Red Dot Design Award oraz Carpet Design Award. Coraz więcej jego prac pojawia się w muzeach, prezentujących współczesną sztukę i design, takich jak Muzeum Sztuki Użytkowej we Frankfurcie, Beijing International Design Triennale, Muzeum Sztuki w Rydze i Museum für Gestaltung w Zürichu.

Kath jest samoukiem. Matryca jego innowacyjnych projektów powstała na bazie relacji do tematu dywanów z głębokimi korzeniami emocjonalnymi: jest on trzecim pokoleniem w rodzinie sprzedawców dywanów, którzy posiadali swe sklepy w Zagłębiu Ruhry oraz w Berlinie. Będąc młodym chłopakiem, podróżował ze swoim ojcem, Martinem Kathem, odwiedzając producentów w Iranie i Nepalu. Te doświadczenia wyczuliły jego oczy , dając podstawowe zrozumienie kombinacji kolorów i proporcji. Jednakże w tym czasie, Kath nie chciał pójść w ślady swoich rodziców i kontynuować prowadzenie tego biznesu. Poszukując własnej drogi w życiu, w wieku 20 lat, Kath dużo podróżował po Azji i na Bliskim Wschodzie. Podczas tej podróży, trafił, mniej lub bardziej przypadkowo, do Nepalu, gdzie przyjaciele jego rodziny zaproponowali mu możliwość rozpoczęcia pracy jako kontroler jakości w ich fabrice dywanów. Tak nastąpiło coś w rodzaju powtórnego “połączenia ze światem dywanów”. Kath przejął kontrolę procesu produkcyjnego i zaczął produkować swoje własne wzory. Zainspirowany licznymi podróży do tętniących życiem miast na świecie, takich jak Paryż, Istambuł, Nowy Jork, Tokio, Bejrut, Sydney, czy obserwacją archaicznej kultury przemysłowej w jego własnym domu – w Zagłębiu Ruhry – Kath, szybko opracował swój indywidualny podpis w projektowaniu dywanów.

Pomimo tego, że niedoskonałość erozji i transformacji odgrywa kluczową rolę w jego projektach, Kath jest “konserwatynie bezkompromisowy”, jeśli chodzi o jakość swoich produktów.